Dzieje inowrocławskiego uzdrowiska, założonego w 1875 r., to fascynująca historia miasta i ludzi, którzy swoje życie związali z jego powstaniem i rozwojem. To dzięki uzdrowisku i jego walorom już w okresie międzywojennym Inowrocław stał się miejscem modnym – tu warto było bywać, tu należało się pokazać. Także dzisiaj inowrocławski zdrój cieszy się należną renomą, a leczy się tutaj rocznie prawie 40 tys. kuracjuszy.

W ciągu ostatnich lat niemal podwoiła się liczba osób przyjeżdżających do naszego miasta na kurację. W dużej mierze to efekt działań podejmowanych przez władze Inowrocławia, których celem jest podniesienie atrakcyjności turystycznej miasta. Ten cel przyświecał powstaniu – realizowanego dzięki pozyskaniu środków unijnych – rozwoju funkcji uzdrowiskowej Inowrocławia. W ramach projektu m.in. dokonano rewitalizacji starej części Parku Solankowego. Objęła ona np. modernizację alejek parkowych, nowe projekty dywanów kwiatowych, stylizację oświetlenia, powstanie Pijalni Wód-Palmiarni „Inowrocławianka” (więcej na temat pijalni TUTAJ), którą zarządza Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Podobnie jak – znajdującym się w sąsiedztwie „Inowrocławianki” – hotelem „Park” (więcej na temat hotelu TUTAJ).

Prowadzono prace związane z powiększeniem o 30 ha terenu Parku Solankowego, który obecnie rozpościera się już na powierzchni 85 ha. Na pozyskanym terenie m.in.  powstał staw (trzeci w Solankach), sieć alejek spacerowych, ogrody zapachowe, grillowisko. Dzięki dotarciu do źródeł wód mineralnych i leczniczych, inowrocławskie uzdrowisko oferuje własne wody: mineralną „Inowrocławiankę” i leczniczą „Jadwigę”. Ponadto dostarczana jest solankowa woda termalna do – położonej na skraju parku – Inowrocławskiej Termy.

Wizytówką miasta jest – położona w sercu Solanek – inowrocławska Tężnia Solankowa. To właśnie w „mieście na soli” powstała prawdopodobnie pierwsza na świecie tężnia. Ta współczesna jest jedną z zaledwie kilkunastu tego typu konstrukcji na świecie. Inhalatorium ma działanie lecznicze, ale – m.in. dzięki jedynemu w Europie – takiemu oświetleniu ekspozycyjnemu –  jest prawdziwą perełką uzdrowiska.

Jako ciekawostkę warto podać, iż co roku w Solankach pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (tj. Zakładu Zieleni) wysadzają 100 tys. sadzonek kwiatów, z których komponują bajecznie kolorowe, starannie pielęgnowane dywany kwiatowe.

Zaproszenie do Inowrocławia ważne jest cały rok. Warto przyjechać tu wczesną wiosną, kiedy przyroda parkowa budzi się do życia, latem  by dać urzec się pięknym dywanom kwiatowym, jesienią, gdy parkowe drzewa czarują kolorami liści i zimą – by podziwiać iście baśniową scenerię Solanek.