TROCHĘ HISTORII

Schronisko dla bezdomnych Zwierząt w Inowrocławiu powstało 01 stycznia 1994 r.

Początkowo schronisko mieściło się przy ul. Marcinkowskiego 52, na terenie Zakładu Zieleni, działającego w strukturze Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Sprawowano opiekę nad ok. 40 psami, które przebywały w pięciu boksach. Pomieszczenia te powstały w wyniku modernizacji byłych szklarni.

Coraz większe potrzeby, w tym również brak boksów do kwarantanny spowodowały, że kolejne szklarnie były przystosowane i adaptowane do użytku schroniska.

W 2000 roku przeniesiono Zakład Zieleni, a wraz z nim Schronisko dla bezdomnych zwierząt do obiektów PGKiM Sp. z o.o. przy ul. Toruńskiej 165.

Od momentu przeniesienia Schroniska  na nowy teren sytuacja zwierząt znacznie się poprawiła i przez kolejne lata systematycznie ulegała dalszej poprawie. Powstawały nowe murowane boksy z wybiegami, wyodrębniono boksy dla zwierząt agresywnych, wybudowano pomieszczenia kwarantanny.

W 2008 roku powstał nowy wybieg wolny o powierzchni ok. 200 m2 oraz 8 pomieszczeń murowanych do kwarantanny, rampa podawcza osłonięta od wiatru i śniegu.

W 2009 roku dokonano podziału wolnego wybiegu na 2 części oraz zaadaptowano garaże, z których powstały 3 pomieszczenia składające się z 12 kojców kwarantanny i 6 kojców izolatki (dla zwierząt chorych). W 2012 roku letnie wybieg zostały podzielone na pięć mniejszych (oznaczono je kolejno A, B, C, D, E).

W 2013 roku dobudowano 10 kojców (F) do izolacji psów wykazujących agresje w stosunku do innych zwierząt. W 2014 roku powstały dwa dodatkowe kojce (G1, G2). Wybiegi zostały wyposażone w budy, które na przekroju lat są systematycznie wymieniane.

Dokonano modernizacji pomieszczenia dla kotów. Zostały wstawione 2 okna zabezpieczone siatką oraz wykonano termoizolacje wewnątrz budynku (styropian, bandery). Pomieszczenia dla kotów są wyposażone w lampy kwarcowe  i nagrzewnicę.

W 2015 roku wybudowano 20 nowych kojców dla zwierząt (H1-20). W roku 2022 wybudowano kolejnych 8 boksów dla psów oraz wybieg dla psów.

W 2016 r. wykonano kompleksową modernizację budynku socjalno-administracyjnego, w wyniku powyższego remontu powstał nowy gabinet weterynaryjny, pomieszczenie adopcyjne, pomieszczenie edukacyjne, poczekalnia, zaplecze socjalne. Zaadaptowano pomieszczenia warsztatu, które obecnie spełniają funkcje magazynu.

 

WAŻNE INFORMACJE

Schronisko działa zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 stycznia 2022 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt (Dz. U. 2022 poz. 175 z późn. zm.) – i jest zarejestrowane w rejestrze podmiotów nadzorowanych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Inowrocławiu.

Schronisko powołane zostało dla zapewnienia opieki zaginionym, porzuconym lub z innego powodu bezdomnym zwierzętom z terenu miasta Inowrocław oraz z terenów gmin posiadających obowiązującą umowę o świadczenie odpowiednich usług z podmiotem prowadzącym.

Do Schroniska przyjmowane są bezdomne zwierzęta z terenu Miasta Inowrocławia oraz gmin współpracujących skierowane przez Straż Miejską, Straż Gminną, Policję lub upoważnionego do tego urzędnika miasta/gminy.

Schronisko nie przyjmuje zwierząt od ich właścicieli. Do schroniska przyjmowane są tylko zwierzęta bezdomne zgodnie z definicją zawartą w art. 4 pkt. 16 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 572, 2375).

W uzasadnionych, udokumentowanych przypadkach losowych np. ciężkiej choroby lub śmierci właściciela (bez pozostawienia spadkobiercy) przyjmowane są zwierzęta, które na tej drodze utraciły dom. W takim przypadku konieczne jest:

a) przekazanie aktualnego świadectwa szczepienia przeciw wściekliźnie,

b) przekazanie książeczki zdrowia zwierzęcia (o ile posiada),

c) udzielenie wyczerpujących informacji o zwierzęciu,

d) podpisanie dokumentu zrzeczenia się praw własności do oddawanego zwierzęcia.

Koty wolno żyjące bytujące głównie w piwnicach budynków mieszkalnych, są elementem ekosystemu miejsko-wiejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni (myszy). Koty wolno żyjące nie są zaliczane do zwierząt bezdomnych, dlatego nie należy ich wyłapywać ani wywozić do Schroniska, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscu ich dotychczasowego schronienia.

Porzucanie zwierząt, w szczególności psów i kotów, jest znęcaniem się nad nimi, kiedy widzisz bezdomne zwierzę zawiadom Straż Miejską 986 lub Policję 997 lub Urząd Gminy czy Urząd Miasta.

ADOPCJE I ODBIORY ZWIERZĄT ORAZ WIZYTY W SCHRONISKU

Adopcje zwierząt są prowadzone od poniedziałku do soboty, z wyłączeniem czwartku, w godzinach 11.00 – 13.30. W niedziele i święta ustawowo wolne od pracy adopcji zwierząt nie prowadzimy.

Odbiory zwierząt zagubionych codziennie w godzinach 7.00 – 14.30.

ZWIERZĘTA WYDAWANE SĄ TYLKO OSOBOM PEŁNOLETNIM.

Przy adopcji pieska trzeba mieć ze sobą obrożę i smycz, przy adopcji kotka niezbędny jest własny transporter. Przy adopcji pobierana jest opłata 80 zł – płatna wyłącznie gotówką.

Podczas wizyty na terenie Schroniska prosimy nie drażnić, nie głaskać i nie karmić zwierząt oraz stosować się do poleceń personelu Schroniska. Dzieci na terenie Schroniska mogą przebywać wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Zdjęcia, czy nagrania wideo na terenie Schroniska można wykonywać tylko za zgodą Kierownika placówki.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin.

Numery kontaktowe:

531-246-013 KIEROWNIK SCHRONISKA
666-352-962 LEKARZ WETERYNARII

Adres Schroniska: ul. Toruńska 165 88-100 Inowrocław

POMOC DLA PODOPIECZNYCH SCHRONISKA

  • Chcąc wesprzeć zwierzęta przebywające w naszym Schronisku można podarować im dobrej jakości karmę (suchą i mokrą) – my kupujemy pieskom i kotkom karmy marki Dolina Noteci. Dlatego jeśli chcecie pomóc, kupcie im dobrą karmę. Idźcie do sklepu zoologicznego, a nie do supermarketu i wybierzcie coś z dużą zawartością mięsa. Nie martwcie się, że przynosicie dwie puszki zamiast 10-kilogramowego worka, który kupilibyście w tej samej cenie. Znamy ceny karm i docenimy to, że pomagacie mądrze 😊 Z uwagi na bezpieczeństwo naszych podopiecznych przyjmujemy tylko karmy w nieotwartych, oryginalnych opakowaniach.
  • Można przekazać smakołyki dla zwierząt, zwierzęce zabawki i akcesoria (obroże, szelki, smycze itd.) – mogą być używane, ale koniecznie sprawne 😊
  • W każdej ilości przydają się koce, pledy, ręczniki – używane, ale czyste oraz podkłady itd.

Tych rzeczy nigdy nie przynoś do schroniska!

  1. Poduszki i kołdry z pierzem

Pierze to nic dobrego dla zwierzaków – nudzący się w boksie pies może rozerwać wypełnioną piórami poduszkę. Pióra są później często zjadane przez psy, co może doprowadzić do poważnych problemów żołądkowych, a nawet operacji! Oczywiście niezwykle trudny do opanowania jest też bałagan po rozerwanej poduszce, czy kołdrze.

  1. Mięso, kości, jaja…

Zwierzęta żywimy wyłącznie pełnoporcjową karmą suchą i mokrą. Nie przywoź do Schroniska mięsa, kości, jaj, chleba, ani innych produktów spożywczych. Nie gotujemy posiłków dla zwierząt, więc takie dary nie są do niczego potrzebne.

  1. Ubrania

Kurtki, zimowe kożuchy, ubrania, czapki czy bielizna to coś, co w schronisku jest absolutnie zbędne i trafi do śmieci. Jeśli chcesz, by te ubrania w jakiś sposób jeszcze się komuś przysłużyły, najlepiej zawieź je do ośrodka pomocy.

Takie dary otrzymują czasem zwierzęta…..a my też płacimy za wywóz odpadów

  1. Naczynia, przybory kuchenne i garnki
  2. Uszkodzone psie akcesoria

Naderwane smycze czy uszkodzona klamra w obroży stwarzają ryzyko zerwania się psa, natomiast uszkodzone zabawki mogą zostać łatwo zniszczone przez psy, a ich części połknięte. Nadłamane, zardzewiałe czy porysowane miski również nie nadają się do przekazania do schroniska – mogą być przyczyną poważnych zranień lub zatruć. Akcesoria dla zwierząt na pewno się przydadzą w Schronisku o ile będą sprawne i kompletne 😊

  1. Leki dla zwierząt

Zwierzęta otrzymują wyłącznie leki przepisane przez lekarza weterynarii, zgodnie z zaleceniem, więc żadnych leków po Waszych czworonogach nie przyjmujemy.