Psy, które można adoptować – galeria znajduje się TUTAJ (zdjęcia pochodzą z wystawy “Solna podaje łapę” w Galerii Solnej)

Zanim podejmiesz decyzje o przygarnięciu zwierzaka:

Zwierzę w domu odwzajemnia nasze uczucia bezinteresowną miłością. Jest to miłość na długie lata, trudne miesiące i smutne dni, miłość prawdziwa, szczera oddana. Musimy więc pamiętać, że zwierzę w domu to nie zabawka, ani maskotka dla dzieci. To żywy członek rodziny. Zwierzę to przyjemność, ale także obowiązek i odpowiedzialność.

Adoptując zwierzę pamiętajmy, że bierzemy za nie pełną odpowiedzialność.

Taka decyzja musi być w pełni przemyślana. Przy adopcji musimy uwzględnić kilka istotnych czynników :

  1. Warunki lokalowe
  2. Ilość wolnego czasu
  3. Możliwości finansowe

Warunki lokalowe

Zastanówmy się jakie zwierzę może wypełnić naszą pustkę przez najbliższych

kilka lat. Do mieszkania w bloku wybierzmy psa małego, spokojnego , cichego ( głośno i często szczekający odpada ). Kot do takich warunków nadaje się idealnie. Jeśli mieszkamy w domku z ogródkiem możemy wybrać psa średniego lub dużego. Będzie miał swobodę ruchu, jednocześnie będzie stróżem swojego terytorium.

Ilość wolnego czasu

Zadajmy sobie pytanie, czy mamy go w ogóle? Jeśli nie – zapomnijmy o zwierzaku. Jeśli tak, to ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić naszemu pupilowi. Pies wymaga kilku spacerów dziennie. Jest to konieczne dla jego prawidłowego rozwoju i co najważniejsze do zaspokojenia potrzeb fizjologicznych.

Szczeniak wymaga poświecenia większej uwagi niż pies dorosły – musimy go “wychowywać”. Nauka posłuszeństwa i higiena bywa czasochłonna i często trudna. Wymaga systematyczności i konsekwencji. U zwierząt długowłosych należy pielęgnować sierść poprzez codzienne szczotkowanie, natomiast kąpiele psa wykonujemy tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. ze wskazania lekarza weterynarii.

Możliwości finansowe

Uwzględnijmy w naszym budżecie dodatkowe wydatki. Sama miłość nie wystarczy, trzeba jeszcze naszego wybranka nakarmić. Im większe zwierzę, tym większe wydatki związane z utrzymaniem. Poza wyżywieniem koszty stanowi wyposażenie

( kaganiec, obroża, smycz, miseczki itp.) oraz opieka weterynaryjna, której podstawa jest profilaktyka ustalana indywidualnie przez prowadzącego lekarza weterynarii ( szczepienia, odrobaczenia ). Jeśli zwierzę zachoruje musimy brać pod uwagę całkowity koszt kuracji ( kilka wizyt ). Wydatków może być oczywiście więcej, tak czy inaczej musimy brać je pod uwagę.

Gdy już zdecydujemy się na zwierzaka weźmy ze sobą dowód osobisty, smycz, obrożę, trochę pieniędzy (max. 36,90 zł) i przyjeżdżajmy. Wcześniej sprawdźmy godziny pracy schroniska.